Vlastnosti zlata

V prvom diele nášho seriálu sme sa dozvedeli, že zlato nepochádza zo Zeme. Jeho história je dlhšia, ako história samotného ľudstva. Začali sme s odhaľovaním tých najvýznamnejších vlastností zlata, ktorými sú kujnosť a ťažnosť. Inak povedané, zlato je najmäkším kovom na svete. V tomto diele budeme pokračovať v spoznávaní zlata ďalej.

Je až neuveriteľné, čo je možné vďaka tak nízkej tvrdosti so zlatom urobiť. Napríklad jednu uncu by sme dokázali natiahnuť na dĺžku až 80 km. Táto dĺžka je deväťkrát väčšie ako výška našej najvyššej hory Mount Everest. Výsledný zlatý drôtik by bol tenký iba päť mikrónov. Ak by sme použili 4,5 unce zlata, mohli by sme sa vyšplhať až na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Keby ste chceli zo zlata niečo ukovať, napríklad zlatý plát, strávili by ste pri tom asi veľmi veľa času. Veľkosť tejto zlatej vrstvy by mala rozmer 9×9 metrov. Čisté zlato je dokonca tak mäkké, že by sme zahryznutím do zlatej mince na nej zanechali odtlačok zubov.

Myslíte, že je zlato na svete vzácne? Keby sme si vzali všetko zlato, ktoré sa kedy vyťažilo a natiahli by sme ho do drôtika s priemerom 5 mikrónov, mal by dĺžku až neuveriteľných 450 biliónov kilometrov. Asi nepredstaviteľné číslo. Tak teda trošku inak. Je to stokrát viac ako vzdialenosť na Pluto. To množstvo zlata by sme mohli napchať do kocky s dĺžkou jednej strany 21 metrov.

Je to podľa Vás veľa alebo málo? Porovnajme ho napríklad s oceľou. Za hodinu sa vyťaží skoro také isté množstvo ocele, aké sa kedy vyťažilo množstvo zlata v priebehu celej histórie. Dohromady je to približne 174 tisíc ton. Prídavné meno – vzácne – je preto pre zlato neoddeliteľnou súčasťou.

Nemôžeme zabudnúť aj na ďalšie dôležité vlastnosti zlata. Je veľmi dobrým vodičom tepla a elektriny. Má veľmi vysokú hustotu, preto aj malá tehlička zlata má veľkú váhu. Vďaka tomu môžete mať relatívne veľký objem peňazí v malom priestore. V porovnaní napríklad s nehnuteľnosťami má v tomto ohľade zlato obrovskú výhodu.

Nemožno ku koncu opomenúť ďalšiu veľkú výhodu vlastniť zlato – jeho odolnosť. Je to ušľachtilý kov, ktorý nepodlieha korózii, znehodnoteniu pôsobením vzduchu, vo vlhom alebo kyslom prostredí. Jediná kyselina, ktorá dokáže zlato rozložiť, je lúčavka kráľovská, tiež známa ako “kráľovská voda”. Svoju hodnotu si tak zlato dokáže zachovať až naveky.

Určite by bolo zaujímavé vedieť, ako veľmi si zlato vážili aj cca pred 6 tisíc rokmi. V ďalšom diele sa stručne pozrieme do jeho histórie tu na Zemi.

Reklamy