Cenu zlata ťahá investičné zlato

Cena zlata na začiatku minulého týždňa testovala oblasť 1 180 dolárov. Tak nízku cenu si zlato pamätá z júna a decembra roku 2013. No aj napriek poklesu ceny zlata vo štvrtok a v piatok, minulý týždeň sme zaznamenali najväčší týždenný rast za posledné štyri mesiace až o 2,8 %.

Náhly pokles ceny v strede týždňa vystriedal ešte prudší a väčší nárast. Dôvodom bola správa americkej centrálnej banky (FEDu) o tom, že súčasné úrokové sadzby ostanú nulové ešte veľmi dlhú dobu. Táto kľúčová správa dolár značne v tento deň oslabila, a tým ceny drahých kovov vzrástli.

Cenu hore ťahal tiež dopyt po zlate v Indii kvôli päťdňovému sviatku Diwali, ktorého najdôležitejším dňom bude 25. október. Ako sa bude čas blížiť k tomuto sviatku, očakáva sa ďalšie zvyšovanie dopytu po zlate.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorý zvyšoval cenu zlata, je posilnenie dopytu po kilových zlatých tehlách zo strany Číny. Hovorí sa, že tento dopyt zvýšili čínsky obchodníci, ktorí sa vrátili zo Zlatého týždňa (Golden Week) – celonárodnej sedemdňovej dovolenky. Cena zlatého kovu sa tak do konca týždňa vyšplhala až na 1 223,3 dolárov za uncu.

Reklamy