História zlata

Zlato, ako sme si uviedli v prvom diele tohto seriálu, nevzniklo na Zemi. Je to pozostatok po zániku hviezdy. No venovať sa tejto časti histórii zlata by bolo príliš zdĺhavé a veľmi zložité. Preto si stručne uvedieme dôležité fakty zo “zlatej histórie” tu na Zemi.

O zlate v Egypte sa dozvedáme zo starých kamenných dosiek popísaných hieroglyfmi. Práve Egypťania boli prví, ktorí tavili zlato už v roku 3 600 p.n.l. V roku 1 200 p.n.l. objavili metódu odlievania kovovej sošky. Tento spôsob sa nazýva metódou strateného vosku, ktorá sa v klenotníctve využíva dodnes. Starovekí Egypťania sa učili, ako vytvoriť zliatinu zlata po zmiešaní s iným kovom. Dôvodom bolo dosiahnuť vyššiu tvrdosť zlata a vytvoriť viac farebných variácií.

Na území dnešného Turecka žili lýdski obyvatelia, ktorí ako prví v histórii vyrazili zlaté mince pre obchodovanie v roku 564 nášho letopočtu. Tieto mince boli zliatinou striebra a zlata s názvom elektrum. Približne v tom čase Číňania začali používať s tým istým účelom štvorhrannú zlatú mincu nazývanú Ying Yuan.

Grécke mestské štáty začali raziť svoje vlastné zlaté mince. Cudzincov potom nútili zameniť peniaze na lokálnu menu podľa výmenného kurzu, ktorý bol samozrejme priaznivý pre daný štát. Už v tej dobe ľudia pociťovali obrovskú túžbu vlastniť čo najviac zlata. Samozrejme tento drahý kov chceli získať za čo najnižšie náklady. Začali dokonca praktikovať alchýmiu, aby získali zo základných kovov hodnotné zlato.

V roku 58 p.n.l. Július Cézar priniesol dosť zlata z víťazných ťažení z Gálie. Každému vojakovi dal 200 zlatých mincí a dokonca mohol vyplatiť aj všetky dlhy Rímu. Rimania ako prví začali používať zlato ako rozšírený menový systém. Vynašli aj nový spôsob, ako získať väčšie množstvo zlata hydraulickou ťažbou. Pomocou silných prúdov vody pod vysokým tlakom zo skalných stien uvoľnili veľké množstvo materiálu. Z kašovitej zmesi potom získavali zlato pomocou priepustných boxov.

V Španielsku boli za zlatom tiež veľmi dychtiví. Kráľ Ferdinand v 14. storočí svojim bádateľom v Amerike povedal: “Získajte zlato! Pokiaľ možno ľudsky, ale aj napriek všetkým rizikám, získajte zlato!!!” V nasledujúcich rokoch sa Aztékovia a Inkovia podrobili španielskym vojakom.

Vidíme, že zlato malo počas celej histórie veľkú moc a pretieklo kvôli nemu aj veľa krvi. V ďalšom diele sa dozvieme, ako sa zlato stalo súčasťou prvých menových systémov.

Reklamy