Rast ceny zlata pokračuje

Pred dvomi týždňami cena zlata klesla na najnižšiu hladinu v tomto roku a priblížila sa k hodnote 1 180 dolárov za uncu. No od tejto hranice sa cena odrazila v dôsledku oznámenia z FEDu, že celosvetové ekonomické spomalenie zabrzdí nárast úrokových sadzieb. Dolár začal klesať, a naopak, cena bezpečných útočísk – drahých kovov – začala stúpať.

Aj minulý týždeň si zlato ponechalo rastový trend. Oproti otváracej cene v pondelok bola zatváracia cena zlata v piatok vyššia o 0,45%. Celkový vývoj ceny zlata bol v priebehu týždňa vcelku pokojný. Jediný veľký skok bol zaznamenaný v stredu, kedy cena náhle vzrástla až o 25 dolárov, a to len v priebehu pár hodín. Dôvodom bola vyvrcholená nervozita investorov na akciových trhoch, ktorej následkom bolo hromadné vypredávanie akcií. Zvýšenú nervozitu ukazuje aj graf indexu strachu VIX. Hodnoty sa v tento deň vyšplhali až ku číslu 31.

Po stredajšom skoku cena zlata ku koncu týždňa mierne klesala, nakoľko akcie začali opäť rásť a trh sa mierne stabilizoval. Tiež index strachu VIX klesol k hodnote 22. Cena zlata sa uzavrela na 1 238,29 dolároch za uncu.

Reklamy