Cena zlata opäť v klesajúcom trende

Minulý týždeň už pre cenu zlata nebol tak nudný ako ten týždeň predchádzajúci. Od pondelka cena rástla, až sa vyšplhala najvyššie od 10. septembra, a to k 1 255 dolárom za uncu. No v utorok začal opäť medvedí trend, tzn. cena zlata začala znovu klesať a tento trend si udržala až do konca týždňa.

Cena zlata bola ťahaná nahor v kombinácii dvoch hlavných činiteľov – globálnych ekonomických starostí a blížiaceho sa času sviatku Diwali v Indii. Klenotníctva tam boli neskutočne preplnené a ľudia nakupovali zlaté a strieborné šperky o dušu. Aj napriek vysokej cene zlata za posledných pár týždňov, v porovnaní s minulým rokom v túto dobu, bola cena stále nižšia. Nakoľko je India po Číne druhým vládcom na trhu s fyzickým zlatom, dopyt po žltom kove v dobe najvýznamnejšieho obdobia nákupov zlata je skutočne obrovský.

Od utorka ale začala cena zlata klesať. Na jednej strane dopyt zo strany Indie začal poľavovať, pretože ľudia sa už skôr pripravovali na dovolenku ako na zlaté nákupy. Tiež Číňania boli na trhu hlavne predajcami zlata ako kupujúcimi pre nárast jeho ceny. Na druhej strane cenu začal tlačiť smerom nadol silný rast na akciových trhoch. Z toho dôvodu začali investori prelievať peniaze späť do rizikovejších aktív. Katalyzátorom týchto udalostí boli neurčité komentáre členov FEDu v tom zmysle, že obmedzovanie kvantitatívneho uvoľňovania by sa mohlo pozastaviť.

Týmito faktormi dolár začal opäť získavať na sile a postupne začal od utorka rásť. Európska ekonomická kríza k posilneniu dolára ešte viac prispieva. Euro začiatkom týždňa vykazovalo mierny rast, no už v utorok klesajúci trend od polky tohto roka pokračoval. V piatok cena zlata klesla k hodnote 1 230 dolárov za uncu, čo znamenalo pre zlato sedemdolárovú stratu za ten minulý týždeň.

Reklamy