Prečo práve zlato?

Nie je to náhoda, že tak veľa starovekých civilizácii nezávisle od seba začali používať ako peniaze práve zlato. Zlato je spolu s jeho vlastnosťami perfektným výberom. Tieto vlastnosti sme už popisovali v minulých článkoch, tak si ich v krátkosti zhrnieme.

    Zlato je vzácne. Svetová zásoba zlata sa ročne zvyšuje iba o 1-2%. Avšak ponuka nestačí pokrývať dopyt, či už vo forme investičného zlata alebo vo forme zlatých šperkov.

    Zlato je mäkké a kujné. Táto vlastnosť dáva možnosť z kusu zlata ľahko vylisovať mincu.

    Skutočná hodnota zlata. Zlato bolo všeobecne oceňované už od počiatku prvých civilizácií.

    Nesmrteľnosť zlata. Tento zlatý kov nereaguje so vzduchom, vlhkosťou ani s väčšinou žieravých látok. Z toho vyplýva vysoká odolnosť zlata a zachovanie jeho hodnoty dlhú dobu.

    Jednoduchá identifikácia zlata. Hustota a unikátne sfarbenie robia tento kov nezameniteľným. V tejto dobe to už ale tak neplatí, pretože čím sa zásoba drahých kovov na svete zväčšuje, tým je na svete bohužiaľ viac aj podvodníkov. Pozor teda na falošné zlato, ktoré dokáže oklamať aj najlepších odborníkov.

Vďaka všetkým tým vlastnostiam zlato spĺňa všetky kritéria na to, aby sa stalo peniazmi: 1) sprostredkovateľ výmeny, 2) uchovávateľ hodnoty, 3) zúčtovacia jednotka, 4) prenosné, 5) deliteľné. Zároveň je tak zlato perfektným riešením problémov výmenného obchodu popísaných v predchádzajúcom článku.

Peniaze tak boli vynájdené a ich meno bolo zlato. Väčšinu histórie bolo spolu so striebrom súčasťou menových systémov. No so začínajúcim bankovníctvom a vynájdením papierových peňazí sa začala rola zlata transformovať. Ale o tom viac až v ďalšej časti.

Reklamy