Cena zlata na 4-ročnom minime

Niektoré týždne sa na trhu nedeje nič výnimočné. Cena zlata sa vtedy pohybuje podľa víťazného člena dvojice dopyt-ponuka. No o minulom týždni to ani zďaleka neplatí. Odohrali sa dve zásadné udalosti v americkej a japonskej ekonomike, ktoré cenu zlata tvrdo zasiahli.

Začiatok týždňa bol vcelku pokojný. Cena zlata sa držala na hodnote, ktorá bola uzavretá predchádzajúci piatok, čiže jemne pod a nad 1 230 dolármi za uncu. Investori totiž netrpezlivo čakali na stred týždňa. V utorok a stredu sa konalo stretnutie FOMC (Federal Open Market Committee) a jeho vyhlásenie malo zásadne ovplyvniť americké a tiež aj svetové trhy.

Záverečné stanovisko stretnutia bolo vyhlásené v stredu popoludní. FED vyhlásil koniec QE3 (quantitative easing 3), to znamená koniec mesačných nákupov vládnych dlhopisov. Týmto krokom vyslali na trhy pozitívne signály uzdravovania sa ekonomiky. Zároveň ale nezmenili nedávny prísľub, že úrokové sadzby ponechajú blízko nuly ešte nejakú dobu. No pokiaľ sa ekonomika bude zlepšovať väčším tempom, ako sa očakáva, prvé zvýšenie úrokových sadzieb je možno očakávať skôr ako neskôr.

A ako sa zachovalo zlato? Po vyhlásení okamžite kleslo na svoje trojtýždňové minimum. Opäť nám potvrdilo svoju rolu na trhu, kde hrá prístav bezpečia v období strachu a neistoty. FED dal ale jasne najavo, že americká ekonomika je silnejšia, že sa netreba obávať globálneho oslabenia, nízkej inflácie, či kolísania finančných trhov. Dolár v stredu popoludní vystrelil nahor a do konca týždňa si zachoval rastúci trend. To znamená, že investori sa momentálne nepotrebujú “uchýliť” do bezpečia. Radšej svoje peniaze prelievajú do rizikovejších aktív.

V piatok cena zlata prekonala ešte väčší prepad ako dva dni pred tým. Rozšírila sa totiž ďalšia správa, tentokrát z Japonska. Japonská banka (BOJ) šokovala svetový trh vyhlásením o rozšírení kvantitatívneho uvoľňovania. Konkrétne, BOJ zvýšila nákup vládnych dlhopisov z 50 na 80 biliónov jenov. Dolár tak vďaka oslabeniu jenu opäť predviedol rally a cenu zlata udupal až k štvorročnému minimu! Otestovala hranicu 1 160 dolárov za uncu, ktorú si zlato pamätá až z roku 2010.

Minulý týždeň bol pre cenu zlata, no aj pre cenu striebra, skutočne veľmi búrlivý. Najprv úder zo strany FEDu a nakoniec aj zo strany BOJ. Ku koncu piatkovej seansy cena zlata mierne vzrástla a uzavrela na 1 173,5 dolároch. Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj ceny zlata, ktorý v tejto dobe ovplyvňuje mnoho faktorov, a rozoberieme si ho opäť o týždeň.

Reklamy