Cena zlata ako na hojdačke

Na cenu zlatu v tomto období tlačí niekoľko faktorov. V prvom rade je to posilňujúci dolár. Správy z Európskej a Japonskej centrálnej banky o zväčšovaní nákupov vládnych dlhopisov jeho silu ešte viac zväčšujú. Podľa rôznych analytikov tento proces bude pokračovať a dlhodobejší rast ceny zlata tak nemusíme očakávať možno aj ďalších pár mesiacov.

Prvé dva dni v týždni cena zlata jemne oscilovala okolo hodnoty 1170 dolárov za uncu. Opäť to pripomínalo akési ticho pred búrkou. Všetci totiž očakávali dva hlavné body programu v minulom týždni – stretnutie ECB vo štvrtok a oznam o situácii v oblasti zamestnanosti v USA v piatok.

No už v stredu cena klesla o schodík vysoký zhruba 30 dolárov nižšie a držala sa na ňom ďalšie dva dni. Tento náhly pokles na začiatku dňa má opäť na svedomí stále silnejúci dolár. K tomu prispelo aj víťazstvo strany Republikánov vo voľbách do senátu. Táto strana je známa podporou podnikania a rastu korporátnych ziskov, na ktoré dolár odpovedal ďalším rastom.

Vo štvrtok Mario Draghi, prezident ECB, vyhlásil, že úrokový sadzba ostávajú nezmenené, to znamená 0,05%. No stimulačný program bude pokračovať a bude sa zväčšovať. Cena zlata na túto správu, ktorá euro oslabila a dolár posilnila, zareagovala ďalším poklesom. Cena sa pozrela na hodnotu 1 133 dolárov za uncu, no tento pokles bol v týždni posledný.

V piatok prebehlo najdôležitejšie mesačné stretnutie ohľadom trhu prácu. Ministerstvo oznámilo, že americká ekonomika vytvorila v októbri 214 000 pracovných miest. Na jednej strane nezamestnanosť tento mesiac klesla o 0,1%, no na strane druhej počet novovytvorených pracovných miest je menší, ako sa očakávalo.

Dolár v tento deň odpovedal na túto správu miernym poklesom. Reakcia zlata síce bola priaznivá a dočkali sme sa odrazenie sa od dna, no mnohí tento rast pripisujú uzatvorením short-pozícií. Cena zlata totiž klesla tak nízko, že väčšina investorov jednoducho svoje predané kontrakty nakúpili späť, čím zrealizovali zisky na svojich short-pozíciách.

Je to ale skutočné odrazenie sa od dna? To nikto nevie, ale pravdepodobne nie. Správy FEDu nasvedčujú postupnému silneniu ekonomiky, ktoré bude podľa všetkého pokračovať aj naďalej.

Reklamy