Môžeme očakávať zastavenie prepadu ceny zlata?

Minulý týždeň sa na scéne svetových ekonomík neudialo nič zásadné, čo by dolár a následne cenu zlata významne ovplyvnilo. Na začiatku cena mierne poklesla, čo naznačovalo pokračovanie v dlhodobom downtrende, no ďalšie tri dni iba oscilovala v rozmedzí cca 20 dolárov. V piatok po miernom poklese cena vystrelila a uzavrela na 1 185,6 dolároch za uncu zlata. Tak vysoko sme cenu zlata naposledy videli pred dvomi týždňami.

Na nasledujúcom grafe môžeme vidieť veľký význam piatku. Nielenže cena prudko vzrástla, no prerazila posledné lokálne maximum (naznačené vodorovnou spodnou priamkou). Z pohľadu na pokles od polovice októbra to ukazuje na to, že sa tento pokles môže na určitú dobu zastaviť. Môžeme očakávať konsolidáciu ceny alebo sa možno dočkáme ďalšieho rastu.

TA zlata

Dlhodobo je cena zlata v klesajúcom trende, čo naznačuje aj zelená priamka na ďalšom grafe. Ak teda bude cena zlata po piatkovom rally naďalej pokračovať v raste, môžeme očakávať narazenie na tri pevné hladiny (resistances), ktorými sú 1 200 dolárov, bod na trendovej priamke a 1 250 dolárov.

TA zlata

Budúci týždeň bude pravdepodobne cena zlata ovplyvnená dvomi zásadnými udalosťami. Prvou bude stretnutie FOMC (FOMC Meeting Minutes) uskutočnené v stredu, z ktorého sa očakáva správa o výhľade na vývoj menovej politiky. Druhou bude report CPI o spotrebnej inflácií a zároveň správa o počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré očakávame vo štvrtok.

Reklamy