Cena zlata pokračuje v rastovom trende

Cena zlata ukončila už tretí týždeň so ziskom. Ten minulý týždeň zisk predstavoval skoro 14 dolárov. Nie je to síce tak veľký skok, aký sme zaznamenali ten týždeň pred tým, ale zdá sa, že zlato pokračuje v lokálnom rastovom trende. Bude to tak aj naďalej?

Už v niekoľkých článkoch sme uviedli, že zlato ovplyvňuje mnoho faktorov. Týmito faktormi sú hlavne centrálne banky, ako napríklad FED, BOJ, ECB, či PBC. Centrálna banka Číny (PBC) prekvapila piatkovým vyhlásením o znížení úrokových sadzieb. V ten istý deň prišla správa z Eurozóny o nakupovaní ďalších cenných papierov. No aj napriek tomu cena zlata vzrástla. Očakáva sa totiž, že sa v Číne (najväčší svetový spotrebiteľ zlata) zvýši dopyt po zlate.

Pozrime sa aj na technickú analýzu. Na ďalšom grafe vidíme futures na zlato. Zelená priamka predstavuje trendovú priamku, ktorá ukazuje na dlhodobý klesajúci trend. Fialová šípka ukazuje na deň (dlhá zelená sviečka), kedy predviedla cena prudké rally a prerazila tak lokálne maximum. Modrá šípka mieri na pohyb ceny minulý týždeň. Tak ako sme predpokladali z predchádzajúcej technickej analýzy, cena postupne ďalej rástla.

TA
TA

Cena zlata v piatok prerazila silnú psychologickú rezistenciu 1200 dolárov. Mohlo by to znamenať ďalší rast, pri ktorom by sa cena mohla zaraziť až na trendovej priamke. No stále nie je isté, že piatkové prerazenie nebolo falošné a cena opäť nezačne klesať. Na ďalšom grafe môžeme vidieť históriu ceny zlata za 5 rokov. Je z neho zrejmé, že hladina 1200 dolárov je skutočne silná bariéra, od ktorej sa cena nie raz odrazila.

TA
TA

Keďže sa nachádzame blízko tak silnej rezistencie, je veľmi ťažké presne určiť ďalší vývoj ceny. Tento týždeň sa uskutoční dôležité stretnutie OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries), ktoré môže zásadne ovplyvniť aj drahé kovy.

Reklamy