Čo plánuje cena zlata ďalej?

Minulý týždeň bol trh so zlatom veľmi volatilný. Len veľmi ťažko sa dalo určiť, kam sa cena vydá ďalší deň. A nie je tomu inak ani teraz. Na jednej strane cenu tlačí nižšie stále silnejúci dolár a americká ekonomika, na strane druhej ju drží vysoký dopyt po fyzickom zlate.

Volatilita v minulom týždni je viditeľná aj z nasledujúceho grafu. V pondelok (ukazuje modrá šípka) bola otváracia cena ešte nižšia ako uzatváracia v piatok. Dôvodom bol výsledok nedeľného referenda vo Švajčiarku, kde hlasovali proti zvýšeniu zlatých rezerv. No počas dňa cena zlata prudko vystrelila až nad silnú psychologickú rezistenciu 1200 dolárov.

Technická analýza 8.12.

Ako vidíme aj na grafe, nad touto hranicou sa cena držala do konca týždňa. V piatok ministerstvo práce odhalilo novembrový report o zamestnanosti, ktorý zahrňoval aj množstvo nových pracovných miest. Skutočnosť predčila očakávania, na čo zlato zareagovalo dosť výrazným poklesom opäť pod 1200 dolárov za uncu. A čo bude ďalej?

Ani tí najlepší analytici sa nezhodujú. Na ďalšom grafe je znázornená trendová priamka, ktorá ukazuje na dlhodobý klesajúci trend od júla tohto roku. Je vidieť, že pondelňajšie rally bolo až príliš prudké a tak sa cena musela vrátiť. Vidíme teda, že trendovú priamku neprekročila a posledné dve sviečky minulého týždňa by mohli znamenať, že by sa cena skôr mala držať pod touto priamkou, tzn. klesať.

Ale…, čo keď vysoká zelená sviečka naznačila, že by cena opäť bola schopná predsa len testovať aj vyššie hranice a po miernom poklese bude pokračovať v raste? Niečo podobné sa stalo aj v prvej polovici novembra (fialová šípka na prvom grafe).

Technická analýza 8.12.

Nikto ale nemá veštiacu guľu a ešte k tomu v tak volatilnom období, aké panuje na trhoch teraz. Budúci týždeň by cenu mohli ovplyvniť dve významné udalosti:
9.12. – vyhlásenie o spotrebiteľskej inflácii v Číne
11.12. – séria dôležitých reportov o stavu americkej ekonomiky.

Reklamy