Štvrtá vlajka na grafe ceny zlata

Cena zlata minulý týždeň na grafe vytvorila už štvrtú “vlajku”. Na začiatku týždňa cena vystrelila a ďalšie dni zľahka klesala. Môžeme tento týždeň očakávať podobný vzor ceny na grafe?

Štvrtú vlajku je možné vidieť na nasledujúcom grafe. Označená je čiernou krivkou. Cena zmenila trend na rastúci od začiatku novembra a kaskádovito postupuje smerom nahor. Otázkou teda je, či táto zmena je dlhodobá alebo iba krátkodobá. Poďme sa teda pozrieť bližšie na technickú analýzu.

Technická analýza 1

Na prvom grafe modrá priamka vyznačuje silnú psychologickú hranicu support/resistance, ktorú cena prerazila a stále postupuje vyššie. Oranžová priamka ukazuje na rastúci trend od začiatku novembra. Obrátenie trendu a prekonanie veľmi silnej hranice by mohol byť znak toho, že cena bude v raste pokračovať aspoň do ďalšej hladiny support/resistance na cene 1 250 dolárov za uncu.

Na ďalšom grafe tá vrchná modrá priamka vyznačuje rezistencie a spodná supporty. Vidíme, že tá spodná priamka je strmšia a preto sa ich rozpätie zužuje. To by mohlo naznačovať opačný signál, že cena za nejakú dobu urobí break, tzn. vráti sa k dlhodobému klesajúcemu trendu.

Technická analýza 2

Opäť klesajúce ceny zlata naznačuje aj analýza COT (Commitment of Traders). Je to report rozloženia pozícii jednotlivých skupín účastníkov trhu. Prvý graf predstavuje cenu zlata a ďalšie dva analýzy COT. Oranžové šípky ukazujú na zelenú a červenú krivku. Ak sa tieto krivky ešte viac priblížia k hodnotám naznačeným modrými priamkami, bude to znamenať vyhrotenie pozícií účastníkov trhu. To by mohlo naznačovať blížiacu sa korekciu a prípadne pokračovanie zostupného trendu.

COT

Po zhrnutí by sme ale mohli dôjsť k záveru, že dlhodobo sa cena v rastúcom trende asi neudrží. Pravdepodobne bude ešte do ďalšej hladiny S/R rásť (na druhom grafe je medzi priamkami ešte priestor pre rast ceny), no potom začne opäť klesať, ako to signalizuje druhý graf a analýza COT.

Tento týždeň je posledný v tomto roku, kedy sa bude obchodovať všetkých päť dní. V stredu prebehne stretnutie Federal Open Market Committee. Bude to veľmi dôležité stretnutie, ktorého záverečné vyhlásenia môžu veľmi značne ovplyvniť aj cenu zlata.

Reklamy