Zlato: komodita alebo mena?

Zlato podľa definície spĺňa kritéria byť komoditou. No po väčšinu histórie bolo používané ako mena. Zlato teda vykazuje charakteristiky aj komodity, aj meny. Ako to teda skutočne je? Je zlato komoditou, či menou? Aké je jeho správanie ako investície? Poznáte základy investovania do zlata?

Prvou otázkou teda je, či je zlato komoditou alebo skôr menou. V posledných tridsiatich rokoch zlato negatívne koreluje s americkým dolárom. Maximálna negatívna korelácia ma hodnotu -1. Medzi zlatom a dolárom to bola hodnota -0,65. To je znak toho, že sa zlato správa ako mena.

Od roku 2000 je medzi zlatom a dolárom ešte silnejšia negatívna korelácia s hodnotou -0,85. V porovnaní korelácií ostatných komodít s dolárom tam negativitu tiež nájdeme, no nie tak výraznú ako pri zlate.

Je teda zjavné, že zlato je silne závislé na pohybe ceny dolára. Stačí porovnať aktuálne grafy napríklad futures kontraktov a opačný smer ceny uvidíte na prvý pohľad.

Ďalšou zaujímavou vecou, ktorá prispieva k domnienke, že zlato je považované za menu, sú zlaté nákupy centrálnych bánk od roku 2010. Dohromady držia zhruba 20% zlata, ktoré sa kedy vyťažilo. Je to celkom dosť nemyslíte? Ešte sa nikdy nestalo, že by centrálne banky skupovali a uchovávali inú komoditu, ako napríklad pomarančový džús alebo sóju.

Takže z toho všetkého by sa dalo dôjsť k záveru: zlato určite komoditou je. No pokojne k nemu môžeme pridať aj status meny, či už z hľadiska histórie alebo našich dôkazov. Ale ako sa chová ako investícia? Tiež veľmi zaujímavá otázka, ktorej sa budeme venovať v nasledujúcich dieloch.

Reklamy