Zlato ako investícia

V minulom článku sme si rozobrali dilemu, či sa zlato považuje skôr za menu alebo ide hlavne o komoditu. Dnes si povieme, prečo je zlato veľmi dobrou voľbou v prípade investície.

Už história ukazuje, že zlato má niekoľko vlastností ako investícia. Zlato investorovi pomáha diverzifikovať svoje portfólio. Dôvodom je veľmi malá korelácia s väčšinou ďalších aktív. S tým súvisí fakt, že na cenu zlata majú vplyv odlišné faktory.

Napríklad: ak by sme v našom portfóliu držali iba akcie, bolo by to veľké riziko. No pokiaľ by sme pridali aspoň 15% zlata, ktoré na trh reaguje rozdielne, naše riziko tým zmenšíme.

Pre názornosť sa pozrime na ďalšie dva grafy. Sú to historické grafy zlata a indexu S&P 500 od roku 2006. Vidíme, že skutočne spolu skoro vôbec nekorelujú. Každý si pamätá rok 2008. Nastala ekonomická kríza a akcie prudko klesli. Ale čo urobilo zlato? Áno, tiež kleslo, ale v porovnaní s akciami len veľmi mierne.

Zlato
Zlato
S&P 500
S&P 500

Ďalšou vlastnosťou zlata je, že ho môžeme považovať za poistku proti inflácií, čiže proti znehodnoteniu meny. Keď sa pozrieme do histórie ceny zlata napríklad od roku 1984 a na históriu rastu množstva peňazí v obehu, zistíme, že obe rastú veľmi podobne. To znamená, že zlato jednoducho na hodnote nestráca a s veľkou pravdepodobnosťou ani nebude.

Možno si niektorí poviete, veď posledné roky zlato klesá a možno bude klesať ešte aj naďalej. Áno, to je síce pravda. Ako sme si uviedli v predchádzajúcom článku, cena zlata momentálne prechádza korekciou. No na zlato sa treba pozerať ako na dlhodobú investíciu a z hľadiska histórie je zjavné, že cena zlata rastie a je pravdepodobné, že rast bude pokračovať.

Reklamy