Môže zlato očakávať obrat trendu?

Minulý týždeň bol prvým, cez ktorý sa obchodovalo na burze celých päť dní. Obchodníci a investori sa vrátili z dovoleniek a postupne sa opäť začali dostávať do aktuálneho diania na trhoch. A my sa opäť poďme pozrieť bližšie na scénu ceny zlata.

Ak by sme sa mohli riadiť vetou – Ako na Nový rok, tak po celý rok – zlato by celý rok pekne pomaličky rástlo. Cena zlata na grafe totiž opäť minulý týždeň vytvorila podobný tvar vlajke, s ktorou sme sa už niekoľkokrát stretli v novembri a decembri. Na prvom grafe je rast ceny vyznačený modrou šípkou. Modrá priamka ukazuje rezistenciu na 1 220 dolárov zo uncu. Vidíme, že túto bariéru sa už zlatu nepodarilo prekonať.

Je veľmi zvláštne, že prvý týždeň v roku sa niesol v duchu rastu ceny. Keď sa totiž pozriete na cenu dolára, ktorý väčšinou silne negatívne koreluje s cenou drahých kovov, je to prekvapujúce. FED aj naďalej vyhlasuje dobré výsledky americkej ekonomiky a plánuje zvyšovanie úrokových sadzieb v priebehu roku. Dolár tým pádom ďalej nadobúda silu. Aj napriek tomu zlato postúpilo k ďalšej rezistencii a zdá sa, že bude mať snahu ju prekonať.

Na ďalšom grafe vidíme vývoj ceny zlata za posledných 6 mesiacov. Modré priamky a ich postavenie signalizuje očakávaný break ceny. Nahor alebo nadol? To je tá správna otázka. Ak bude cena pokračovať v raste a prerazí hranicu 1 220 dolárov, mohlo by to naznačovať ďalší sľubný rast ceny, ktorý by sa pokúsil pokračovať až k silnej bariére 1 250 dolárov.

Na poslednom obrázku je zobrazená analýza COT. Modré vodorovné priamky ukazujú na hladinu, na ktorej sa trh nachádza aktuálne. Pri pohľade na posledný rok vidíme, že sa táto hladina blíži k vyhrotenému stavu, tzn. k maximálnemu počtu pozícií dvoch hlavných skupín účastníkov trhu. Za nejakú dobu by tak mal nastať opäť klesajúci trend, ako sme predpokladali aj v predchádzajúcom článku. Analýza COT síce funguje veľmi dobre, no je z nej veľmi ťažké vyčítať, kedy presne obrat trendu nastane.

Cena zlata však ale môže prekvapiť. V EU sú v tomto období krušné chvíle, preto mnoho investorov bude hľadať bezpečné útočisko, čo môže cenu zlata znovu pozdvihnúť. Tento týždeň sa z americkej ekonomiky dozvieme opäť viac. Napríklad vo štvrtok bude vyhlásený počet požiadaviek o podporu v nezamestnanosti a v piatok report o inflácií.

Nakoľko sa očakávajú ďalšie pozitívne správy, možno aj my na grafe o týždeň uvidíme ďalšiu vlajku – zo začiatku týždňa rally a koncom týždňa mierny pokles. Ak ale bude rally dostatočné a opäť prerazí rezistenciu, v ďalších týždňoch možno uvidíme rastúci trend.

Reklamy