Investičné zlato opäť na scéne

Na globálnom trhu v tejto dobe nie je žiadna nuda. Inak tomu nebolo ani minulý týždeň a vypadá to tak, že máme čo sledovať aj tie ďalšie. Stav svetovej ekonomiky by sa mohol zhrnúť do jedného slova – neistota. Cena zlata je tomu dôkazom.

Prečo tá neistota? Dlhú dobu sa svet sústredil na uzdravovanie sa ekonomiky USA. Dolár silnel, akcie rástli, investori videli vyššie profity práve tam. No ako sa ukazuje posledné dni, pohľad sveta sa začína sústrediť hlavne do Európy a Japonska, ktoré nedokážu zvrátiť stav svojich ekonomík ani po spustení kvantitatívneho uvoľňovania.

V EU okrem všetkých jej problémov sa ešte pridáva Grécko, ktoré očakáva predčasné voľby 25.1. Zvyšuje sa neistota, kam bude ďalej smerovať jeho politika, a ako sa k nemu bude ďalej stavať zvyšok EU, najmä Nemecko. A čerešničkou na torte pre EU minulý týždeň, konkrétne vo štvrtok 15.1., bola kapitulácia Švajčiarskej centrálnej banky zrušením pevného kurzu 1,2 CHF / EUR.

Pohyb ceny zlata za posledných päť dní stavu globálnej ekonomiky iba dosvedčuje. Na ďalšom obrázku je tento pohyb označený modrou krivkou. Dolár už síce tak prudké pohyby nepredvádza, no aj naďalej je v uptrende. A aj napriek tomu cena zlata minulý týždeň poskočila o viac ako 50 dolárov! Zlato dokonca prerazilo aj klesajúcu trendovú priamku od polovici októbra a pokračovalo v raste.

A nie len to! Zlato dokonca prerazilo dlhodobejšiu trendovú priamku od marca minulého roku, čo môžeme vidieť na ďalšom obrázku (čierna priamka). Tento fakt nám odpovedal na otázku z minulého článku, či môžeme očakávať obrat trendu. Odpoveď je: s veľkou pravdepodobnosťou obrat nastal. A dokedy bude pokračovať? Modrá šípka na grafe ukazuje na podobnú situáciu zo začiatku roku 2014, kedy rast pokračoval až do marca. Tento rok tomu nemusí byť inak, nakoľko neistota vo svete rastie a FED tak skoro neplánuje zvyšovanie úrokových sadzieb.

Na poslednom obrázku je graf ceny za posledný pol rok. Vykreslili sme novú rastúcu trendovú priamku (modrá), ktorá vyznačuje supporty. Druhá rastúca priamka (čierna) ukazuje na rastúci trend od začiatku roka. Tento pohyb je ale príliš “strmý”, cena zlata tento pohyb nevydrží na dlho. Preto očakávame v najbližšom období korekciu, ktorá ale rastúci trend ešte pravdepodobne na nejakú dobu nezastaví.

To všetko teda nasvedčuje tomu, že sa prudko zvýšil dopyt po zlate ako po bezpečnom útočisku. Budúci týždeň sa pravdepodobne rast zastaví. A je to z toho dôvodu, že budúci týždeň prebehnú tlačové konferencie aj ECB aj BOJ. Pravdepodobne vyhlásia pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania vo väčších objemoch, čím sa dolár opäť posilní a potlačí zlato nižšie.

Spomínaná korekcia teda môže nastať aj budúci týždeň, ale pravdepodobne sa ešte k dlhodobému klesaniu nevrátime. Veľa bude závisieť aj od výsledku volieb v Grécku, ktoré môžu neistotu na trhu ešte viac prehĺbiť.

Reklamy