Ako pridať investičné zlato do svojho portfólia

Z minulých článkov už vieme, prečo mať zlato vo svojom portfóliu, a tiež ktoré sú tie hlavné faktory ovplyvňujúce cenu zlata. Teraz už môžeme prejsť k ďalšiemu kroku – v akej forme zlato do svojho portfólia dostať. Všetky majú samozrejme svoje výhody aj nevýhody.

Trh ponúka tri možnosti vlastniť zlato:

 • ETF na zlato
 • Fyzické zlato
 • Ťažba zlata

Prvou možnosť sú ETF (Exchange-Traded Funds), čo v preklade znamená burzovne obchodovateľné fondy. Sú to investičné fondy, ktoré obchodujú na burze a tiež sú na burze obchodovateľné. ETF obchodujú hlavne futures kontrakty na zlato, držia fyzické zlato alebo akcie na zlato.

  + Jednoduchá a mnohostranná cesta, ako mať svoje zlato v portfóliu
  ETF majú rôzne poplatky, ako poplatky za správu a za jednotlivé obchody.

Ďalšou možnosťou je vlastniť priamo fyzické zlato ako napríklad zlaté mince alebo zlaté tehly.

  + Obrovskou výhodou je to, že svoju investíciu môžete kedykoľvek skontrolovať, dotknúť sa jej, je to priamo v vašom osobnom vlastníctve.
  V prípade veľkého objemu zlata môže byť problémom skladovanie. Ak zlato chcete skladovať doma, je tu riziko krádeže, ak v banke, nevyhnete sa ďalším nákladom.

Poslednou zaujímavou možnosťou je ťažba zlata. Nemyslí sa tým to, aby ste priamo hľadali náleziská a ťažili zlato. Myslí sa tým investícia do spoločností, ktoré priamo ťažia zlato alebo zlato hľadajú.

  +Veľké spoločnosti sú vysoko likvidné, poskytujú páku, a tým, že môžu pri zlate ťažiť aj ďalšie komodity, vaše portfólio tak ďalej diverzifikujú. Menšie spoločnosti, ak sú úspešné, tak ich zisk je obrovský. Tiež môžu byť odkúpené veľkými spoločnosťami.
  Vlastniť akcie ťažiarov má ale jedno väčšie riziko – vedenie spoločnosti. Ak natrafíte na nesprávne vedenie, tak aj to najbohatšie nálezisko zlata vás môže priviesť k strate. Taktiež je tu politický risk, menový risk a tržné cykly, ktoré tiež môžu ovplyvniť ocenenie spoločnosti.
Reklamy