Aj napriek silnému doláru zlato nepoľavuje

Minulý týždeň cena zlata síce nepredviedla tak obrovské rally ako týždeň pred tým, no i tak pokračovala v raste. Aj naďalej sa zvyšoval dopyt po investičnom zlate ako po bezpečnom útočisku.

Aj napriek piatkovému poklesu cena minulý týždeň pokračovala v rastúcom trende. Neistota na trhu neklesá, a tak sa investori potrebujú uchýliť na miesta, kde sa cítia najbezpečnejšie. No nejedná sa len o nákupy fyzického kovu. Investori a špekulanti začali agresívne nakupovať ETF na zlato. A to tak masívne, že fond musel presunúť dostatok kapitálu do ďalšieho fyzického kovu.

Je pri tom zaujímavé, že dolár vo štvrtok predviedol prudké rally, a aj napriek tomu cena zlata neklesla. Korelácia medzi nimi sa nachvíľu akoby úplne stratila a nastala krátkodobá (či strednodobá?) anomália na trhu. Dôvodom tohto prudkého rally vo štvrtok 22.1. bolo vyhlásenie ECB o spustení kvantitatívneho uvoľňovania. Síce sa to očakávalo, no nie až na tak dlhú dobu a v tak vysokom objeme – 60 miliárd euro mesačne do septembra roku 2016. Euro sa v tento deň ku svojmu dnu priblížilo ešte viac, čo dokazuje aj nasledujúci graf EUR/USD.

Na druhom grafe je cena zlata za posledný pol rok. Je očividné, že cena rezistenciu 1300 dolárov prekonala, no nedokázala ju prudko preraziť a drží sa blízko nej. Mnoho analytikov tvrdí, že tento týždeň, kedy prebehne stretnutie FOMC, sa rast ceny zastaví a bude opäť pod vplyvom dolára. No nemusí to byť úplne tak, ak sa ich stanovisko voči monetárnej politike nezmení. Ak sa totiž nezmení slovíčko “trpezlivosť” v ich plánovaní zvýšenia úrokových sadzieb, cena zlata by na toto stretnutie nemusela nijak zvlášť odpovedať a mohla by sa skôr sústrediť na situáciu v iných krajinách.

Na predchádzajúcom grafe je vyznačená modrá klesajúca trendová priamka. Ak by cena prekonala bariéru 1300 dolárov, s ďalšou rezistenciou sa stretne už za ďalších 40 dolárov, to znamená na hodnote 1340 dolárov za uncu. Táto rezistencia sa ukázala silnou už dvakrát v histórii, na čo ukazujú dve šípky. Ďalšia hladina rezistencie je samozrejme na 1400 dolároch.

V čase písania tohto článku ešte nemáme výsledky z volieb v Grécku. Táto udalosť bude pre cenu zlata veľmi dôležitá. Podrobnosti o predvolebných udalostiach a priebehu volieb nájdete na tomto odkaze.

Reklamy