Cena zlata opäť z kopca

Zdá sa, že po prudkom rally zlata hneď zo začiatku roka nastalo konečne očakávané prasknutie bubliny. Ako sme už v niektorých článkoch písali, tento skoro mesačný prudký rast nemohol vydržať večne. Prispeli k tomu samozrejme aj nové udalosti zo svetových ekonomík.

Na nasledujúcom grafe je pekne zreteľné, že cena zlata sa už nedokázala udržať v raste. Už druhý týždeň smeruje k nižším hodnotám. Dokonca v piatok prerazila veľmi silnú hranicu support/resistance – 1250 dolárov za uncu.

Posledná červená sviečka predstavuje pohyb ceny v piatok. Vidíme, že je veľmi vysoká. Tento prudký pokles bol spôsobený mohutným výpredajom na trhu zlata. V piatok totiž americký Úrad štatistiky práce oznámil januárové výsledky o počte nových pracovných miest, ktoré dopadli oveľa lepšie, ako sa očakávalo. To samozrejme dolár opäť vystrelilo a zlato udupalo pod silný support.

Investori tak neváhali a svoje kontrakty na zlato mohutne začali predávať. Nejde totiž len o ďalšie dobré výsledky americkej ekonomiky, ale aj o stále zvyšujúcu sa pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb už v júni. Cena zlata sa tak nachvíľu odklonila od viac než zlej situácie v EÚ a začala sa sústrediť skôr na USA. Tým sa zlato opäť podrobilo doláru.

Otázkou ale je, čo nastane ďalej. Zlato predsa nemôže klesať ešte celý polrok a sústrediť sa iba na USA. Vo svete aj naďalej panuje veľká neistota a najmä v EÚ, kde euro stále klesá a hrozí bankrot a vystúpenie Grécka. Zlato na tieto udalosti bude s veľkou pravdepodobnosťou reagovať ďalším rastom.

Na druhom grafe je analýza COT. Modrá vodorovná priamka naznačuje, že trh sa nachádza vo vyhrotenom štádiu. Očakáva sa teda, že v najbližších týždňoch by mala cena zlata klesať. Preto sa znižuje počet kontraktov uzavretých špekulantmi na rast ceny. Môže to byť ale iba dočasný stav a po miernom poklese môže nastať opäť rast ceny. Preto bude zaujímavé aj naďalej túto analýzu COT sledovať.

Reklamy