Signály pre ďalší rast ceny zlata

Predchádzajúci týždeň bol už tretí v poradí, ktorí sa niesol v duchu poklesu. Nie je sa ani čomu diviť, nakoľko od začiatku roka tri týždne cena neprirodzene prudko šplhala vyššie a vyššie. Korekcia nastala, otázkou teda je, či cena bude pokračovať v dlhodobom klesajúcom trende alebo sa na nejakú dobu vráti ku krátkodobému rastúcemu trendu.

Na prvom grafe je cena zlata za posledný pol rok. Minulý týždeň opäť cena pokročila smerom na juh, no posledné dva dni smer otočila. Na grafe je tiež vykreslená rastúca trendová priamka, ktorá je zároveň hranicou supportov. Vidíme, akoby sa od nej cena na konci týždňa odrazila. Bude pokračovať ďalej?

Na ďalšom grafe vidíme vývoj ceny v priebehu posledných piatich rokov. Modrá priamka zobrazuje klesajúci trend od prvej polovici roku 2013. Aj tu je zjavné, že bariéra na hodnote 1300 dolárov za uncu bola skutočne veľmi silná. Okrem silnej psychologickej rezistencie tu prechádzala aj trendová priamka. A cena sa skutočne odrazila!

Teraz má zlato nejaký priestor pre rast, kým sa s našou druhou klesajúcou priamkou opäť nestretne. Ale má priestor pre rast aj z fundamentálneho hľadiska? Práve dnes by sa malo v Brusseli dohodnúť, ako sa bude ďalej postupovať v prípade finančného vyčerpania Grécka. No roznášajú sa aj správy, že ak by aj došlo k vystúpeniu z EÚ, nemalo by to na Európu až taký zlý dopad, ako sa čakalo. Ale nebude to naopak?

Neistota a strach z trhu síce ešte úplne neopadli, no nie sú už tak silné. Dokonca európske akcie minulý týždeň ťahali nahor správy o silnom raste Nemecka v poslednom kvartáli roku 2014. Mier, ktorý by mohol nastať na Ukrajine, by tiež zmenšil apetít po drahých kovoch. Na druhej strane je tu faktor, ktorý by mohol cenu zlata keď nie vystreliť, tak aspoň mierne podporovať. Tento štvrtok 19.2. začína v Číne Nový rok 2015. To by mohlo na krátku dobu zlato povzbudiť.

Určite bude zaujímavý na nové správy aj tento týždeň. Z našej analýzy by sme teda mohli zhrnúť, že zlato sa ešte pravdepodobne rastu dočká. A aj napriek chvíľkovým pozitívnym správam z EÚ nevyplýva, že sa trh nebude chovať inak a investori sa nebudú chcieť radšej “ukryť do bezpečia”. Vysoko sa ale pravdepodobne zlato nedostane. Po Novom čínskom roku a utrasení situácie v EÚ nastanú v USA ďalšie veľké zmeny, ktoré zlato určite nepodporia.

Reklamy