Zlato si robí, čo chce

V našom článku pred týždňom sme písali o niekoľkých signáloch, ktoré nás viac nakláňali k predpovedi na ďalší rast. No nestalo sa tak. Zlato akoby kráčalo svojou vlastnou cestou bez ohľadu na podstatné udalosti.

Na prvom grafe je vidieť, ako zlato pokračovalo v poklese. Už tu je zrejmé, že zlato si ide svojou cestou a len tak ľahko sa nenechá ovplyvňovať. Tak napríklad v stredu boli zverejnené vyhlásenia zo stretnutia FOMC, ktoré sa konalo ešte 27.-28.1. Na tento deň sa veľmi čakalo, pretože sa americká ekonomika mala dozvedieť bližší termín o zvyšovaní úrokových sadzieb. No správa bola prekvapujúca. FOMC chce byť aj naďalej “trpezlivý”. Znamená to, že pravdepodobne sa úroky nezvýšia ani v júni, možno až v septembri tohto roku.

Tento fakt mal zlato naopak vyšvihnúť a posunúť vyššie. No nestalo sa tak. Tretia sviečka sprava ukazuje na ďalší pokles, dokonca snahu o prerazenie silného supportu 1200 dolárov za uncu. Cene sa ale nepodarilo preraziť túto silnú bariéru. Nastane to tento týždeň? Pri zlate je v týchto chvíľach skutočne veľmi problematické niečo zisťovať aj z technickej analýzy.

Na druhom grafe je znázornený dlhodobejší vývoj ceny. Modrá priamka ukazuje na rastúci trend, ktorý ale cena koncom minulého týždňa prekonala. To by mohol byť signál, že k dlhodobejšiemu otočeniu trendu na rastúci sa ešte neschyľuje.

A na poslednom obrázku je analýza COT (Commitments of Traders). Je to momentálne asi jediný spoľahlivý ukazovateľ na zmenu trendu, a to aj krátkodobého. Modrá priamka na spodnom grafe ukazuje na vyhrotené situácie na trhu. Červená šípka ukazuje na bod, kedy počet kontraktov na nákup zlata dosiahol vrchol. To bol signál, že sa blíži obrátenie trendu. A tak sa aj stalo. Cena zlata začala od 23.1. klesať.

Predpovedať cenu zlata v tejto dobe je veľmi problematické aj pre tých najlepších analytikov na svete. Ak sledujete naše články, tak vidíte, že technická analýza a dokonca aj v spojitosti s fundamentmi niečo naznačuje, no zlato si to akoby vôbec nevšíma. Zhrnúť môžeme jedine to, že zlato pokračuje v dlhodobom už skoro štvorročnom klesajúcom trende. Tento týždeň bude určite tiež zaujímavý na správy, nakoľko sa očakáva prejav predsedníčky FEDu Yellen a tiež aj správy o inflácii v USA.

Reklamy