Cena zlata nad silným supportom

To, že si zlato dá sa povedať robí v posledných týždňoch, čo chce, sme si už v minulom článku objasnili. A nie je tomu inak ani posledné dni. Stačí sa pozrieť na graf a na udalosti vo svete, no koreláciu medzi nimi, na ktorú sme zvyknutí, tu nenájdeme. Tá veľká neistota z trhu mizne, ceny akcií rastú a zlato sa aj napriek tomu odrazilo silného supportu. Čím to je?

Pozrime sa na prvý graf zlata za posledný pol rok. Vykreslená je tu rastúca trendová priamka, ktorú cena zlata prerazila ešte predminulý týždeň. No preraziť silnú bariéru na hodnote 1200 dolárov za uncu sa už zlatu nepodarilo. Posledné tri dni (tri posledné zelené sviečky) sú toho dôkazom. Cena nakoniec uzavrela na skoro 1213 dolároch.

Fakt, že hodnota 1200 dolárov je silným supportom, dokazuje aj nasledujúci graf. Je to päťročný graf ceny zlata, kde modrá vodorovná priamka zvýrazňuje túto hranicu. Vždy, keď cena narazila na túto bariéru, zareagovala na ňu, čo je patrné aj z grafu.

Ak by cena v nasledujúcich týždňoch túto hranicu predsa len prerazila, mohlo by to znamenať prudký prepad ceny. A až na ktoré dno? Pri poslednom prepade sa cena dostala skoro na 1150 dolárov za uncu. Ak by aj túto hranicu cena prerazila, ďalším veľmi silným supportom je 1100 a bez pochyby 1000 dolárov.

Aj keď cena zlata prestala reagovať na dôležité informácie a výsledky hlavne americkej ekonomiky, no aj napriek tomu spomenieme pár dôležitých udalostí tento týždeň. Tak napríklad opäť prebehne vyjadrenie predsedníčky FEDu Yellen, tlačová konferencia ECB a ďalšie reporty o zamestnanosti v USA.

Reklamy