Cena zlata v roku 2014: zisk 9%!

Neuveriteľné, ale je to tak. Kto si kúpil zlato na začiatku roku 2014, získal na ňom až 9% na konci tohto roku!!! Tento údaj je samozrejme v prípade ceny zlata v eurách. Komodity sa väčšinou sledujú v dolároch. No Slováka, či iného človeka, ktorý disponuje eurami, určite zaujíma zisk či strata v tejto mene. Pozrime sa priamo na graf, ktorý tento zisk v eurách dokazuje.

Na prvom grafe môžete vidieť vývoj ceny zlata v eurách za celý rok 2014. Hneď pod ním je druhý graf ceny zlata v dolároch. Už hneď na prvý pohľad je jasné, že v dolároch mala cena iný smer ako v eurách. V dolároch bol pre zlato rok 2014 stratový o 1,7%, kdežto v eurách získalo až 9%! A čím to teda je?

Cena zlata v eurách
Cena zlata v eurách
Cena zlata v dolároch
Cena zlata v dolároch

Tretí graf zdôvodňuje minuloročný zisk zlata v eurách. Rok 2014 sa pre euro nedá nazvať inak ako poriadny prepad. A je to vidieť aj na grafe EUR/USD. Euro kleslo o viac ako 11%. A to je dôvodom toho, prečo bola cena zlata v eurách zisková. Dolár síce posilňoval, a tým cenu zlata tlačil na svoje minimá v dolároch, no euro klesalo pod “väčším uhlom”, čím naopak cenu zlata vynieslo do ziskového pásma.

EUR/USD
EUR/USD

Z týchto čísiel a grafov jasne vyplýva, ako zlato perfektne slúži proti oslabovaniu meny. A je to logické, pretože čím má jedno euro menšiu hodnotu, tým viac eur musíte zaplatiť napríklad za jednu uncu zlata. A tým má teda zlato vyššiu hodnotu. Je to jednoduché a môžete vidieť sami, že to funguje.

Reklamy