Cena zlata na 3,5-mesačnom minime, dolár na 11,5-ročnom maxime!

V piatok k tomu skutočne došlo. Zlato silne prerazilo support 1200 dolárov za uncu a uzavrelo tesne nad 1160 dolárov. Zlato tak stretlo svoje 3,5 mesačné minimum a blíži sa k minimu zo začiatku novembra.

Na prvom grafe je v polročnom vývoji ceny zlata vykreslená rastúca trendová priamka, ktorá bola prekročená v polovici februára. A ako vidíme, tento signál na pokles nebol falošný. V piatok cena prerazila aj svoju silnú bariéru 1200 dolárov za uncu.

Dôvodom tohto skoro trojpercentného poklesu za jediný deň bol report o počte nových vytvorených pracovných miest v predchádzajúcom mesiaci. Výsledok bol ohromujúci, až o 55 000 viac nových miest ako sa očakávalo. To samozrejme okamžite spôsobilo ďalšie rally dolára, ktoré v piatok dostihlo svoje 11,5-ročné maximum. Ceny komodít vrátane zlata tento fakt ale stlačil pekne k zemi.

Na ďalšom grafe je ročná cena zlata a klesajúca trendová priamka, ktorú minulý týždeň zlato neprekonalo. Vidíme, že tak prudký pokles za rok 2014 vo vývoji ceny zlata ani nenastal. A čo teda bude nasledovať ďalej?

Na poslednom grafe je vývoj ceny zlata za posledných 5 rokov. Vodorovná modrá priamka ukazuje na najbližší ďalší support, ku ktorému sa zlato blíži, a je ním hodnota 1140 dolárov za uncu. Na grafe si môžete všimnúť, že v minulosti v roku 2010 už raz na túto hranicu cena zareagovala.

Otázkou teda je, či po tomto prudkom poklese nastane rast alebo je to znak na ďalší pokles. Tým, že po tak silných amerických dátach FED pravdepodobne zváži oveľa skoršie zvyšovanie úrokových sadzieb, zlato nemá dobré vyhliadky na rast. Pokles naznačujú aj ďalšie indikátory, o ktorých sa dozviete v článku Je zlato lacné alebo nie?

Reklamy