Cena zlata: ticho pred búrkou

Pri porovnaní minulého týždňa s tými predchádzajúcimi má človek dojem, akoby sa nič nedialo. Cena zlata nepredviedla žiadne ďalšie prudké pohyby a iba oscilovala okolo hodnoty 1160 dolárov za uncu. Znamená to ticho pred búrkou?

Pozrime sa na graf ceny zlata z minulého týždňa. Vidíme, že cena každý deň uzavrela na nižšej hodnote, preto ani jedna zelená sviečka. No žiadne prudké poklesy nenastali, v porovnaní s inými týždňami. Čierna priamka ukazuje na posledný support, od ktorého sa cena v novembri odrazila. Zatiaľ sa k tejto hladine zlato ešte nepriblížilo.

Toto “ticho a kľud” na trhu zlata môže znamenať ticho pred búrkou. Zajtra totiž začína dvojdňové stretnutie FOMC a v jeho záveroch každý očakáva upresnenie plánu zvyšovania úrokových sadzieb. Tento údaj môže veľmi silne ovplyvniť trh s drahými kovmi. Ak už nebudú chcieť byť “trpezliví”, zlato sa pravdepodobne stretne so svojim supportom z predchádzajúceho obrázku. Ak ale nič zásadné nezmenia alebo dokonca plán odsunú, naopak, zlato by sa opäť mohlo dostať do vyšších sfér.

Technická analýza nás ale skôr nakláňa k možnosti ďalšieho breaku smerom nadol. A keď sa pozrieme na analýzu COT, ktorá ukazuje na množstvo kontraktov, ktoré držia dve hlavné skupiny na trhu – zaisťovatelia (červená krivka) a špekulanti (zelená krivka), pravdepodobnosť ďalšieho poklesu sa zvyšuje.

Ako vidíme na ďalšom grafe, analýza COT v prípade oboch skupín naznačuje pokračovanie v poklese. Pomocou dvoch priamok môžete jednoducho porovnať “dná” týchto kriviek a ani pri jednej skupine nevidíme tak vyhrotený trh, aby sme mohli očakávať rast.

Samozrejme veštiaca guľa by bola pre nás úplne najideálnejšia, ale nakoľko ju nemáme k dispozícii, musíme iba čakať na ďalšie vyhlásania zo stretnutí.

Reklamy