Zlato odmietlo dosiahnuť svoje 4-ročné minimum

Ticho pre búrkou! Tak sme nazvali náš článok presne pred týždňom. A mali sme pravdu. Búrka na trhu jednoznačne nastala, vďaka novým dohodám na stretnutí FOMC, kde predsedníčka Janet Yellen vrhla na zvyšovanie úrokových sadzieb nové svetlo.

Na nasledujúcom grafe vidíme futures na zlato s históriou 6 mesiacov. Modrá priamka ukazuje na klesanie trvajúce niekoľko týždňov. Prvá zelená sviečka po “červenej” záplave patrí práve strede minulého týždňa, kedy skončilo zasadanie FOMC a prišli prvé novinky.

Síce slovíčko “trpezliví” vo zvyšovaní úrokových sadzieb už nepoužili, no nízka inflácia a tiež pokles v odhade HDP nedovolia tak skoro utiahnuť menovú politiku. Tieto vyhlásenia veľmi rýchlo a prudko zasiahli dolár. Spustila sa tak reťazová reakcia, ktorá ovplyvnila okamžite iné meny, akcie a samozrejme aj drahé kovy.

Na grafe nám modrá šípka krásne ukazuje, ako sa cena zlata odrazila od supportu 1150 dolárov za uncu, prerazila klesajúcu trendovú priamku a zamierila prudko nahor. V piatok uzavrela dokonca nad 1180 dolárov, a tak pokračuje k silnej rezistencii 1200 dolárov.

Na druhom grafe máme opäť report COT, ktorý ukazuje na stav vyhrotenia trhu. Modrá vodorovná priamka ukazuje, že počet kontraktov od špekulantov na trhu už dosiahol svoje minimum, a tak môžeme očakávať obrat trendu. Zaujímavé ale je, že zaisťovatelia ešte svoje maximum nedosiahli. Dáta sú z utorka minulého týždňa, takže pravdepodobne na ďalšom grafe toto maximum uvidíme.

A čo teda nastane ďalej? Nakoľko sa teraz situácia otočila, zlato pravdepodobne tiež otočí svoj smer na nejakú dobu, kým sa FOMC opäť nevyjadrí v prospech zmeny monetárnej politiky. Ak prerazí aj silnú bariéru 1200 dolárov, pravdepodobne cena polezie ešte vyššie a bude sa snažiť o zdolanie ďalšieho vrcholu – 1250 dolárov. Sledujte s nami aj ďalší vývoj opäť o týždeň.

O ďalších faktoroch ovplyvňujúcich aktuálny rast ceny zlata sa dočítate v článku Zlato a striebro zdraželo. Rast trhov po FOMC.

Reklamy