Hlavný hýbateľ zlata – úrokové sadzby v USA

Zelená vlna na grafoch ceny zlata minulý týždeň pokračovala. Odštartovali ju nové vyhlásenia o rapídnom znížení pravdepodobnosti zvyšovania úrokových sadzieb už v júni. Dolár tak zažil po dlhom čase prudký prepad a zlato sa opäť stretlo so svojim silným supportom 1200 dolárov za uncu.

Na grafe môžete vidieť, ako sa zlatu darilo aj minulý týždeň. Vo štvrtok sa cena pozrela dokonca až na 1220 dolárov a v piatok zakončila tesne pod 1200 dolármi za uncu. Dôvodom menšieho poklesu bol prejav predsedníčky FEDu Yellen v San Franciscu, že v prípade ďalšieho pokroku zlepšovania sa ekonomiky USA by mohlo dôjsť k zvyšovaniu úrokových sadzieb neskôr tento rok. No zdôraznila, že zvyšovanie bude prebiehať postupne.

Je veľmi ťažké odhadnúť ďalší vývoj ceny zlata. Určite je ale evidentné, že zlato podlieha akýmkoľvek informáciám z USA. Napríklad minulý týždeň cena zlata rástla. Dôvodom sú spomínané úrokové sadzby, ale tiež situácia v Grécku a eskalujúca situácia na Blízkom východe. No po prejave Yellen zlato automaticky pokleslo.

Pre zaujímavosť na ďalšom grafe uvádzame cenu zlata od roku 1992. Rastúca trendová priamka už cenu zlata v roku 2014 pretla. Podľa technickej analýzy by sme už teda očakávali koniec korekcie a opäť dlhodobý rast. Dovolí to ale USA a pravdepodobne ďalšie rally dolára? Alebo bude všetko inak? Mnoho analytikov totiž tvrdí, že veľmi rozhodujúci je tiež dopyt po zlate z Ázie, ktorý by mohol cenu zlata opäť potlačiť a vyniesť k vyšším cenám.

Mohol by Vás tiež zaujímať článok o krátkom zhrnutí toho, čo sa práve deje na trhu zlata – Události na trhu zlata, kde autor predpokladá rast ceny aspoň o 100 dolárov. Kedy? …

Reklamy