Prečo sa oplatí mať zlato v portfóliu

Keď si čítate o zlate a faktoroch, ktoré ho ovplyvňujú, určite sa aspoň jedným slovom spomenie americký dolár. Nielenže ovplyvňuje táto mena celý svet, určite ovplyvňuje aj drahé kovy. Aká je ale skutočná podstata tohto vzťahu?

Je pravdou, že v poslednej dobe sa vplyv dolára na cenu zlata mení, zmierňuje sa a s veľkou pravdepodobnosťou sa tak bude diať aj naďalej. Dôvodom je presun obrovského dopytu po zlate na východ a tiež postupný prechod na multi-menový systém.

V každom prípade dolár má stále na zlato vplyv. Vieme, že zlato slúži ako “poistka” v neistých časoch, keď dolár klesá. Ale čo robí zlato, keď dolár naopak rastie? Ako sa chová cena zlata v prostredí stále silnejúceho dolára?

Nasledujúci obrázok naznačuje vzájomný vzťah zlato-dolár v roku 2014. Vidíme, že zlato získalo až 12,7%, a tak by sme očakávali, že zlato bude prudko stratové, no nestalo sa tak. Zlato kleslo len o 1,7% (nehovoriac o tom, že v eurách by sme získali až 9%!).

GOLD_USD

Takže aj v prípade “nepriaznivého” prostredia pre zlato (v nekrízových časoch, keď dolár rastie), zlato nie je stratové tak, ako by sme očakávali. Korelácia tak určite nemá hodnotu -1 (v tomto prípade by bolo zlato so stratou -12,7%). V ďalších článkoch si ukážeme, ako sa cena zlata chovala v naopak krízových časoch s klesajúcim dolárom.

Odporúčané súvisiace články:
Cena zlata v roku 2014: zisk 9%!
Prečo a ako investovať do zlata a striebra?

Reklamy