Aktuálna cena zlata… a sme tam, kde pred 7 dňami

Je to neuveriteľné a možno už aj trošku nudné písať skoro ten istý názov článku, no je to tak. Zlato nie a nie opustiť silnú psychologickú hranicu 1200 dolárov za uncu. A ten minulý týždeň bol vďaka zasadaniu FOMC obzvlášť veľmi kolísavý. Pozrime sa spolu na grafy.

Modrá šípka na prvom grafe ukazuje neuveriteľný denný pohyb ceny zlata až o 2% ihneď na začiatku týždňa. Dôvod bol jednoduchý. Pred zasadaním FOMC sa väčšina investorov prikláňala k odloženiu zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré by potlačilo dolár a naopak posilnilo drahé kovy. A tak začalo hromadné nakupovanie, čo cenu prudko zvýšilo. Na druhý deň rast pokračoval, nakoľko boli vyhlásené ďalšie nepriaznivé dáta z US ekonomiky.

Na rovnakom grafe je aj druhá čierna šípka, ktorá ukazuje na opačnú situáciu o tri dni neskôr. Cena zlata klesla až o 1,8%. Dôvodom bolo “jastrabie” stanovisko FOMC, tzn. že zvyšovanie úrokových sadzieb nemusí byť až tak ďaleko, ako všetci čakali. A tak začal naopak hromadný predaj zlata, keďže investori dostali strach, že ceny prudko poklesnú. A tým cenu stlačili späť pod silný support.

A tak zlato na konci týždňa končí opäť pod 1175 dolárov za uncu. Opäť sa priblížilo k niekoľkoročnému minimu. Na druhom grafe je pomocou dvoch modrých priamok vytýčené rozmedzie, v ktorom sa cena pohybuje väčšinu času od novembra 2014. Tento stav ale nemôže trvať večne. Niektorým smerom sa cena musí vydať. O tom, či sa vydá na sever alebo na juh, môže rozhodnúť tento týždeň prejav predsedníčky FEDu a tiež ďalšie reporty z americkej ekonomiky.

Odporúčané súvisiace články:
Investičné zlato nad 1200 USD, graf striebra nad 16 USD
Siahli si ceny komodít na dno?

Reklamy