Zlaté rezervy štátov

Nie len my si dopĺňame svoje portfóliá o zlato ako “poistku” na horšie časy. Tak isto aj rôzne štáty túto poistku potrebujú, a tak vo svojich trezoroch držia desiatky, stovky až tisícky ton fyzického zlata. Ktoré krajiny koľko držia? Ktoré klamú a koľko vlastní napríklad aj Slovensko a Česká republika?

Organizácia World Gold Council (WGC) nedávno zverejnila údaje o držaní zlatých rezerv prvých sto krajín. Medzi prvých TOP 5 patria:
USA                       8 133,5 ton      74,1%
Nemecko            3 383,4 ton      67,8%
IMF                        2 814,0 ton
Taliansko           2 451,8 ton      66,9%
Francúzsko       2 435,4 ton      64,8%

V treťom stĺpci je uvedený percentuálny podiel zlata z celkových devízových rezerv. Všimnite si, že USA má v zlate skoro tri štvrtiny svojich rezerv. Zaujímavosťou tiež je, že Čína sa nachádza až na siedmom mieste so svojimi 1 054,1 tonami zlata. A prečo nás to udivuje?

Tento rok sa objavil nejeden článok o tom, že Čína svoje skutočné zásoby zlata zatajuje. Pár jednotlivcov si myslí, že Čína svet čoskoro šokuje so svojimi 5 000 tonami zlata, čím sa okamžite dostane na druhé miesto v rebríčku. A prečo by to Čína robila? To je veľmi dobrá otázka. Možno by Vás o tejto téme zaujal článok Prejdú Rusko a Čína na zlatý štandard?

A nakoniec – Slovensko sa nachádza na 53. mieste v tabuľke. Vo svojich rezervách ukrýva 31,7 ton zlata, čo predstavuje 31,7% z celkových devízových rezerv. Naši susedia – Česká republika – držia 10,4 ton (0,8%) a obsadili tak 68. miesto v rebríčku. Rozdiel v devízových rezervách je už iná kapitola.

Zdroj: World Gold Council

Neprehliadnite aj…
Prečo sa oplatí mať zlato v portfóliu
Strieborný účet: Zlato a striebro za prima ceny
Zlatý štandard
Bonus 25%, zisk 20-30% ročne. Len do konca mája

Reklamy