Skok o 4% – zlato na slobode?

Tak, ako sme už nespočetnekrát na našich stránkach písali, v tejto dobre presne predpovedať vývoj ceny komodít je veľmi ťažké a môžeme povedať aj nemožné. Len človek s veštiacou guľou by to dokázal, no vieme, že tá existuje iba v rozprávkach. Aj napriek tomu sa ale pokúsme analyzovať momentálny stav trhu zlata.

A konečne sa zlato dočkalo! Minulý týždeň po niekoľkých týždňoch sa cena zlata vzdialila smerom na sever od silnej hranice 1200 dolárov za uncu a zakončila tesne nad 1225 dolárov. Mohlo by to už znamenať obrat dlhodobého trendu? Alebo je to opäť krátkodobá záležitosť, ktorá sa obráti a skončí ešte nižším minimom?

Na prvom grafe môžete vidieť tento pozitívny skok, za ktorý bol najväčšou mierou zodpovedný slabší a slabší dolár. V priebehu štyroch “zelených” dní (štyri zelené posledné sviečky, na ktoré ukazuje čierna šípka) cena vzrástla až o skoro 4%! V prípade zlata môžeme skutočne hovoriť o obrovskom skoku.

Na druhom grafe dve priamky ukazujú na blížiace sa rezistencie, na ktoré zlato pri ďalšom raste narazí. Prvou je hranica cca 1230 dolárov a druhá veľmi silná bariéra na hodnote 1250 dolárov. Nakoľko je cena zlata v dlhodobom klesajúcom trende, o ďalších vyšších hraniciach ešte nebudeme hovoriť.

Veľmi veľa analytikov tvrdí, že tento rok bude americký FED zvyšovať úrokové sadzby, čím pošle cenu drahých kovov pod 1000 dolárov za uncu. No je aj dosť možné, že sa mýlia. FED totiž nezvýši úrokové sadzby okamžite na maximálnu hodnotu. Bude ich zvyšovať postupne. S vysokou pravdepodobnosťou sa stane, že ten prvý krok pošle zlato opäť nižšie. No ak ekonomika nebude vykazovať zlepšenie po tomto kroku, práve naopak, cena zlata môže skutočne prejsť do novej fáze rastúce trendu.

Určite neprehliadnite:
Citrusy a zlato ako vhodná investícia?
Bonus 25%, zisk 20-30 ročne. Len do konca mája

Reklamy