Za akým účelom investujeme do zlata?

Už nie raz sme na našich stránkach písali, prečo sa oplatí investovať do zlata, aké sú faktory ovplyvňujúce cenu zlata atď. A samozrejme sme nespočetnekrát písali o tom, že zlato slúži ako “poistka” na horšie časy, proti vysokej inflácii, proti znehodnoteniu úspor… Nazvite si to ako chcete. Je to jednoducho poistka. Keď mena klesá, cena zlata rastie a naopak. Ale koľko ho v portfóliu mať? A čo by v portfóliu okrem zlata ešte nemalo chýbať, aby sme boli napríklad aj na dôchodok dostatočne zabezpečení?

Takže v skratke – zlato ako poistka. To je pochopiteľné. Kúpite si zlato (poprípade striebro), odložíte doma alebo v banke do trezoru a jednoducho ho máte. Ak prídu veľmi zlé časy, predáte ho (ak by sa ešte práve zlato za peniaze nepovažovalo) alebo svoje zásoby prenecháte svojim deťom a vnúčatám.

Ale čo ďalej? Mať napríklad polovicu svojich úspor v drahých kovoch? A zvyšok nechať v banke alebo doma pod vankúšom? To určite nie. A rozhodne nie držať až polovicu svojich úspor v zlate. Prečo?

Je to jednoduché. Na zlate nemôžeme špekulovať o cene. Je tu pre nás preto, aby nás poistilo v horších časoch. Skúsení odborníci na investície do zlata a striebra doporučujú držať 20% voľných prostriedkov ako poistku, ktorá ale nezarába. Zvyšok treba rovnomerne rozdeliť do ďalších možností.

Nechať teda voľné peniaze v rukách fondov, finančných poradcov alebo nebodaj v bankách? Určite vám to dostatok peňazí nezarobí. A prečo potrebujete zarábať niečo navyše? Prečo nutne potrebujete časť voľných prostriedkov aktívne investovať? Proti otázkou je – myslíte, že budete mať dostatočný dôchodok, a či vôbec nejaký dôchodok od štátu dostanete?

A ďalej už asi nie je ani o čom diskutovať. Takže zhrnutie je – drahé kovy – áno, určite 20-30% voľných prostriedkov ako poistka proti znehodnoteniu meny. Zvyšok voľných prostriedkov rozumne investovať. Jednou z možností je napríklad aktívne obchodovanie opcií. Určite by sa vám páčilo viac zarobiť ročne 20-30% ako dostať z penzijného fondu aj keby 5% bez odčítania inflácie.

Odporúčame článok o súčasnej dôchodkovej situácii a riešenie pre nás všetkých, ktoré nám môže pomôcť prežívať nie len dôchodok bez existenčných problémovTýka sa každého z nás: Dôchodky pôste nebudú

Určite neprehliadnite aj…
Sporenie do zlata a striebra bez poplatkov
Prečo sa oplatí mať zlato v portfóliu
Faktory ovplyvňujúce cenu zlata

Reklamy