Cena zlata opäť “pritiahnutá” späť

Minulý týždeň, aj napriek posunutiu zvyšovania úrokových sadzieb v USA, dolár predviedol veľmi prudké rally. Na to zlato odpovedalo samozrejme poklesom, no nie tak prudkým, ako sa očakávalo. Pozrite sa na to s nami.

Zlato sa minulý týždeň opäť vrátilo blízko supportu 1200 dolárov za uncu. Najvyšší skok dole predviedlo v utorok (ukazuje čierna šípka). Ďalšie dni pokles ešte viac pritvrdilo. Dôvodom boli nové sily dolára, ktorý vzrástol o skoro 3,5% (graf USD). A to aj napriek tomu, že po reportu z FOMC sa očakávanie zvyšovania úrokových sadzieb posunulo bližšie ku koncu roka.

Na druhom grafe vidíme pohyb ceny zlata za posledný rok. Nádherne je možné vidieť, ako sa cena odrazila od rezistencie naznačenej modrou priamkou. Na druhej strane, ďalším poklesom sa priblíži k čiernej priamke, označujúcej supporty. V každom prípade je zjavné, že hodnota 1200 dolárov za uncu je pre zlato ako magnet.

Posledný graf je trošku zložitejší, tak si ho trošku viac priblížime. Vidíme päťročnú cenu zlata s dvomi klesajúcimi trendovými priamkami. Čierna od roku 2012 a modrá od roku 2013. Obe sa pretínajú v tom istom bode – 1300 dolárov. Toto je jasný signál veľmi silnej hranice rezistencie. Ak raz príde čas, kedy ju zlato prekoná, bude to veľmi pádny argument na tvrdenie, že zlato dlhodobo zmenilo trend na rastúci.

Vidíme, že cena zlata je dlhodobo v klesajúcom trende. A minulý týždeň sa odrazila aj od čiernej trendovej priamky. Je teda veľmi pravdepodobné, že ak cena prerazí 1200 dolárov, zamieri si to k 1150 dolárom (spodná červená priamka). Ak aj tento support cena prerazí, ďalší obrovský break smerom na juh bude viac ako pravdepodobný.

Ak sa teda bude americkej ekonomike dariť a zvyšovanie úrokových sadzieb tento rok nastane, nie je vylúčené, že sa cena dostane aj ku 1100 dolárom za uncu. Nižšie je to už ale málo pravdepodobné s ohľadom na ťažobné náklady a vysoký dopyt po zlate z Číny a Indie.

Určite neprehliadnite aj tieto témy:
Bonus 25%, zisk 20-30 ročne. Len do konca mája
Makroekonomické údaje
Za akým účelom investujeme do zlata?

Reklamy