Aktuálna cena zlata opäť pod 1200 dolármi

Minulý týždeň bol v poradí už druhý, kedy cena skokovo klesala. Opäť sa dostala pod magických 1200 dolárov za uncu a v piatok uzavrela tesne nad 1190 dolárov. Silnejší dolár a stále horúcejšia téma ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb v USA apetítu na zlato neprispieva, a tak pravdepodobne môžeme očakávať ďalší pokles.

Na prvom obrázku je graf ceny zlata za posledných 12 mesiacov. Dve vodorovné modré priamky ukazujú, v ktorom sa cena pohybuje už viac ako dva mesiace. Je zbytočné momentálne dokresľovať trendové priamky, keď sa cena pohybuje v tzv. chope. Zaujímavé bude, keď cena opustí túto oblasť, či už smerom na juh alebo na sever.

Na druhom obrázku je analýza COT (Commitment of traders), o ktorej podrobnosti a vysvetlenie nájdete v článku Ako som stretol COT. Špekulanti (zelená krivka) sledujú trend. To znamená, že keď zelená krivka rastie, cena zlata väčšinou rastie a naopak. Fialová priamka ukazuje, že zelená krivka sa ešte nenachádza na svojom minime, a tak je tam ešte priestor pre pokles ceny zlata.

Ďalší pokles nám signalizuje aj druhá skupina – zaisťovatelia. Modrá priamka ukazuje, že počet kontraktov je maximálny, nie je už priestor pre ďalší rast, a preto očakávame obrat červenej krivky a následne ďalší pokles ceny zlata.

Nenechajte si ujsť aj témy…
Ako som spoznal COT
Silný dolár tlačí investičné zlato a striebro dole
Za akým účelom investujeme do zlata?

Reklamy