Cena zlata v nekrízových obdobiach

Fakt, že je zlato veľmi silne ovplyvňované americkou ekonomikou, a tým samozrejme pohybom dolára, je pre každého známe. Už v jednom našom článku sme sa tejto téme venovali viac a ukázali sme si na skutočných percentuálnych pohyboch, že korelácia ale v žiadnom prípade nemá hodnotu -1. To znamená, že keď dolár porastie napríklad o 2%, tak zlato o 2% neklesne! Ale klesne oveľa menej. V tomto článku si to dokážeme na niekoľkých reálnych príkladoch.

Na prvom obrázku je graf ceny zlata s históriou od roku 2012. Zvislé priamky rovnakej farby vymedzujú časový rozsah, z ktorého sme percentuálne počítali pohyb zlata a dolára. Hľadali sme také obdobia, v ktorých dolár predvádzal rally, tzn. rástol.

Na druhom obrázku je znázornená páka. Farby jednotlivých priamok a percent sú totožné s farebným odlíšením časových období z prvého obrázku. Na ľavej strane môžete vidieť percentuálny pohyb zlata a na pravej strane dolára (s výnimkou fialovej farby, kedy je to naopak).

Nech sa to zdá akokoľvek zložité, podstatou toho celého je, že naša osa sa nenachádza v strede. To znamená, že keď aj dolár rastie, zlato neklesá rovnako. Napríklad v jednom období zlato vzrástlo až o 24%, zlato nekleslo o 24%, ale iba o 9,3%. A naopak, keď medzi rokmi 2012-2013 zlato veľmi prudko kleslo, skoro až o 30%, dolár vzrástol iba o 4%!

A aký je záver? Dnes sme si ukázali, ako by sa chovali naše zlaté úspory v dobrých časoch, tj. keď mena silnie. A vidíme, že zlato aj napriek tomu na cene nekleslo tak, ako by sa očakávalo. Takže aj keď by ste mali v portfóliu 20% zlata, tak v 80% by ste mali veľký zisk na mene, ale podstatne menšiu stratu na zlate. V ďalšom článku si dokážeme presne opačnú situáciu – krízové obdobia, keď dolár klesal.

Neprehliadnite aj témy…
Fondy krvácajú, investori do fyzického striebra sa radujú
Zlaté rezervy štátov
Za akým účelom investujeme do zlata?

Reklamy