Význam investičného zlata v portfóliu

V nedávnom článku sme porovnávali pohyb dolára s cenou zlata v nekrízových obdobiach, to znamená v časoch, keď dolár rástol. Naopak chuť po zlate ako po bezpečnom prístave opadal, a preto cena zlata klesala. V dnešnom článku sa budeme venovať opačnej situácii – ako sa historicky choval dolár, keď cena zlata stúpala.

Na obrázku vidíme graf s päťročnou cenou zlata. Vybrali sme šesť časových období (farebne ohraničené), kedy cena zlata rástla. Nad grafom môžete vidieť percentuálny pohyb zlata (zlatá farba) a pod grafom percentuálny pohyb dolára (zelená farba).

Môžete si všimnúť, že okrem posledného obdobia vždy, keď cena zlata predvádzala “rally”, dolár klesal. Zlato teda na krízové obdobia, kedy dolár klesá, jednoznačne odpovedá rastom. Je to logické – investori sa potrebujú “uchýliť do bezpečia”. Rast ceny zlata je ale mnohonásobne vyšší ako pokles dolára. Pomer Zlato/USD sa pohybuje od cca 4-12. A to je celkom dosť.

Dnes sme si teda dokázali, že zlato skutočne funguje ako určitá “komodita bezpečia”. A preto určite nie je na škodu vlastniť vo svojom portfóliu od 20-35% zlata. Keď cena zlata klesá, máte silu v mene. Ak sa deje naopak, zvyšovanie hodnoty zlata podstatne znižuje celkovú stratu spôsobenú slabnúcou menou.

Súvisiace témy…
Budujeme osobné portfólio (1.časť)
Za akým účelom investujeme do zlata?
Zlaté rezervy štátov

Reklamy