Cena zlata je späť nad 1100 dolármi

Zlata sa po prudkých poklesoch uchýlilo pod hranicu 1100 dolárov za uncu, na ktorej zotrvávalo niekoľko týždňov. Včera ale túto rezistenciu prekonalo a uzavrelo skoro na 1104 doláre za uncu. Znamená to dlhodobý obrat trendu?

Zlato je už veľmi dlho v klesajúcom trende. V skutočnosti je to už od roku 2011. Je to veľmi dlhá doba, a preto je určite nesprávne tvrdiť, že kedykoľvek nastane dlhodobý obrat trendu. Momentálne môžeme tvrdiť maximálne to, že po prudkom poklese pravdepodobne nastáva korekcia, a že zlato na nejakú dobu opäť “zažiari”.

Na druhom grafe vidíme analýzu COT, ktorá tento krátkodobejší obrat naznačuje. “Červená” skupina zvaná Hedgers sa ešte so svojimi pozíciami na úrovni obratu nenachádza, no druhá “zelená” skupina jednoznačne áno. Postačí, ak si porovnáte miesto, na ktoré ukazuje šípka, s pár modrými bodmi. Tieto body označujú miesta, kde došlo k obratu na rastúci trend. Šípka ale ukazuje na oveľa nižšiu úroveň, preto by sme mohli tvrdiť, že obrat trendu je za dverami. Kedy nastane? Možno už nastal. A kedy skončí? Ďalšou bariérou by mohla byť hodnota 1150 dolárov za uncu. Ak ale dovtedy prebehne zvyšovanie úrokových sadzieb v USA, ďalší pád zlata môžeme očakávať.

Súvisiace témy…
Nové falzifikáty pri našich susedoch Čechoch!
Pozor! Zlato už pod 1100 dolármi za uncu
Koniec zlatého prepadu?

Reklamy