USA, hedžové fondy, cena zlata…

Predchádzajúci týždeň bol pre zlato veľmi zaujímavý. Zdalo sa, že sa cena zlata vo vyšších priečkach dlho neudrží, až do štvrtka cena stála klesala. No v piatok prišlo veľké “búm” a zlato vystrelilo o viac ako 20 dolárov. Tento veľký pohyb môžete vidieť na grafe nižšie. Dôvody boli dva.

V piatok bol v USA vyhlásený report o počte nových pracovných miestach v septembri. No tento report bol veľkým sklamaním, nakoľko bolo vytvorených o štvrtinu menej miest ako sa očakávalo. Tieto slabé americké dáta môžu spôsobiť ďalšie posunutie zvyšovania úrokových sadzieb, čo samozrejme ťahá ceny drahých kovov na sever. A tak sa stalo aj v piatok. Okrem toho na grafe vidíme, že cena zareagovala na novú trendovú priamku.

Druhý dôvod bol tzv. short covering, to znamená uzatvorenie short (krátkych, predajných) pozícii veľkých hedžových fondov. V jednoduchosti povedané, to, čo pred tým vo veľkom predávali, museli nakúpiť späť, aby mohli svoje pozície uzatvoriť. Tento nárast opačných pozícii uvidíme až v piatok, keď bude zverejnený ďalší COT report.

Zaujímavé súvisiace témy…
Horší data a odklad úrokové změny na 2016?
Ďalší rast ceny zlata, za jediný deň až o 20 dolárov!
Cena zlata je nízko, podvodníkov pribúda

Reklamy