Cena zlata na juh alebo na sever?

Po prudkých rastoch cena zlata minulý týždeň pokračovala v raste. Ako vidíme na prvom grafe, po poslednom poklese sa cena odrazila od trendovej priamky (modrá priamka) a v piatok sa zastavila tesne pod hranicou rezistencie na 1600 dolároch za uncu. Šípky na grafe ukazujú, že na túto hranicu už zlato dvakrát zareagovalo.

A teraz je samozrejme otázka. Prerazí silnú bariéru alebo sa vráti späť? Pozrime sa teda na analýzu COT (Commitment of traders) na ďalšom obrázku. Všimnime si hlavne posledný tretí graf a zamerajme sa na červenú krivku. Táto krivka predstavuje vývoj pozícií zaisťovateľov, ktorí so zlatom priamo obchodujú a nešpekulujú na jeho cene (ako je to v prípade druhej skupiny špekulantov).

Vidíme, že červená krivka je na minimách a to znamená signál pre pokles ceny zlata v nasledujúcom období. Zelená krivka sa tiež nachádza na svojom lokálnom maxime, a čiže tiež predznamenáva pokles ceny.

Aj keď sa cena od hranice 1600 dolárov odrazí, stále to môže z technického pohľadu znamenať obrat trendu na rastúci. Na druhej strane tu ale máme analýzu COT, ktorá naopak naznačuje klesajúci trend. Takže tentokrát sme nerozhodní a musíme čakať na ďalšie údaje koncom týždňa.

Zaujímavé témy…
Úrokové sazby – co sledujete?
Čína a zlato: 136 miliárd je preč!
Ďalší rast ceny zlata, za jediný deň až o 20 dolárov!

Reklamy