Po FOMC cena zlata klesá

Minulý týždeň prebehlo veľmi očakávané zasadanie FOMC. Výsledkom nebol ani tak prekvapivý fakt, že zvyšovanie sadzieb sa zatiaľ nekoná. To väčšina očakávala. No výrazne sa zvýšila pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb v decembri ešte tento rok. Mnohí si už totiž mysleli, že USA začne svoju menovú politiku uťahovať až v roku 2016. A čo na to zlato?

Zlato akoby niekde “v kostiach” cítilo, že členovia FEDu sú veľmi naklonení k zvyšovaniu úrokových sadzieb už v decembri. Aspoň tak sa prejavil ďalší vývoj ceny zlata po zasadaní. Cena klesla až o skoro 3 percentá! Tento pokles môžete vidieť na ďalšom grafe v podobe dvoch posledných červených sviečok.

Na druhom obrázku je analýza COT pre skupinu zaisťovateľov. Ten posledný červený “polkopček” nám ukazuje, že trh je stále veľmi vyhrotený. Short pozície tejto skupiny sa skoro nezmenili za posledný týždeň, z čoho by sme mohli usudzovať, že ďalší a možno dlhodobejší pokles ceny zlata je na dohľad.

Ak sa bude americká ekonomika zlepšovať, pravdepodobnosť zvyšovania úrokových sadzieb ešte tento rok sa bude zvyšovať. To potlačí ceny drahých kovov ešte nižšie. Myslíme si, že je to dosť možný scenár, hlavne pri pohľade na analýzu COT, ktorá ho jasne naznačuje.

A na záver… cena zlata v eurách. Pokles po zasadaní FOMC je tu až skoro 4-percentný. K tomuto poklesu sa pričinilo aj euro, ktoré naopak koncom minulého týždňa posilnilo.

Mohli by Vás zaujímať aj témy…
Cena zlata klesla, FOMC sa blíži
Význam investičného zlata v portfóliu
Zlato je sexy

Reklamy