Cena zlata padá a padá

Naša predpoveď na základe COT analýzy z predchádzajúcich článkov sa opäť nemýlila. Cena zlata má za sebou týždeň s každodenným poklesom. V piatok dennú seansu cena ukončila pod 1090 dolárov za uncu, v našej mene tesne nad 1010 eur za uncu. Za týždeň tak cena klesla o takmer 54 dolárov, čo predstavuje rozdiel skoro 5%!

Ceny drahých kovov klesali z dôvodu zvyšujúcej sa pravdepodobnosti utiahnutia monetárnej politiky USA už v decembri. K tomu sa tiež pridal silnejúci dolár nie len kvôli zlepšujúcej sa ekonomike USA, ale tiež kvôli oslabovaniu ostatných svetových mien. Negatívny minulý týždeň pri cene zlata môžete vidieť na nasledujúcom grafe. Cena sa ponorila pod rastovú trendovú priamku a tiež aj pod support na 1100 dolároch.

Na druhom obrázku vidíme analýzu COT pre skupinu špekulantov (hlavne veľké fondy a banky). Šípka ukazuje na obrovskú redukciu ich dlhých (long) pozícií na zlato. To znamená, že kontrakty na zlato vo veľkom predávali. Preto niet divu, že bola cena zlata stlačovaná nižšie a nižšie.

Vyhliadky pre zlato sú podľa väčšiny analytikov viac menej negatívne. Myslíme si to isté. Podľa analýzy COT cena ešte bude klesať. Blíži sa ďalší support na 1080 dolároch za uncu a pokiaľ FED nejakým spôsobom nevyjadrí posun zvyšovania úrokových sadzieb, je veľmi pravdepodobné, že sa dočkáme nových miním.

Na poslednom grafe vidíme cenu zlata v eurách. Aj tu šípka ukazuje na obrovský prepad, čo samozrejme hrá do karát menším hráčom trhu, tj. malým investorom. Tí sa z nízkych cien samozrejme tešia, keďže môžu svoje portfólia dopĺňať o lacnejšie investičné mince a investičné zliatky.

Súvisiace témy…
Uvolňování měnových politik nabírá na obrátkách
Zlato je sexy

Reklamy