Adventné zlato a FED

Máme po Vianociach a dočkali sme sa aj očakávaného uťahovania menovej politiky USA. Prečo USA? Pretože dolár je (zatiaľ) kráľom všetkých mien a tiež kráľom drahých kovov. Vieme, že keď dolár rastie, postačí za uncu zlata zaplatiť menej. Preto cena zlata klesá a naopak. A čo tento mesiac spôsobil FED?

Šípka na nasledujúcom grafe ukazuje na 17. decembra, tj. deň po oznámení FOMC, že nastal čas prvého zvyšovania úrokových sadzieb. Ďalšie, podľa komentárov, by mali nastať postupne v nasledujúcich troch rokoch. Zlato otestovalo lokálny support zo začiatku decembra na 1050 dolároch za uncu (naznačuje vodorovná priamka). Ďalšie dni sa ale zlato od tohto dna odrazilo a odmietlo pokračovať v poklese.

Na ďalšom grafe vidíme analýzu COT (Commitment of Traders). Šípka ukazuje na aktuálnu vyhrotenosť trhu, tzn. skupina špekulantov extrémne zredukovala svoje nákupné pozície a dokonca hlavne zlato predávajú. V júli tohto roku nastal podobný scenár, po ktorom cena zlata krátkodobo rástla.

Z týchto indícii (COT a odraz od supportu) by sa mohlo usudzovať na možno krátkodobejší rast ceny zlata začiatkom roka. Na poslednom grafe šípka ukazuje na január 2015, kedy cena zlata tiež rástla. Podobný scenár sa vyskytoval vo viacerých rokoch. Mnoho investorov si tiež myslí, že zvyšovanie úrokových sadzieb sa do ceny zlata už premietlo v posledných mesiacoch, a preto už zásadný pokles neočakávajú.

Zaujímavé témy…
VIANOČNÝ DARČEK, KTORÝ ZARÁBA? JE TO TU!
Minulý týden a zvýšení sazeb Fedu
Sporenie do zlata a striebra bez poplatkov

Reklamy