Cena zlata: Rast o 8%

Koncom roka sa cena zlata dostala na veľmi zaujímavé úrovne. Investori sa určite tešili, keď videli zlato takmer po roku opäť pod 1 140 dolárov. Bola to skvelá príležitosť na nové nákupy. Odvtedy ale cena zlata vzrástla o približne 8%. Bolo možné tento rast očakávať?

Áno bolo. Už nie raz na tomto blogu sme písali o Commitment of Traders, skrátene COT. Je to veľmi dobrý ukazovateľ toho, ako sa chovajú na trhu tí najväčší hráči, ktorí zároveň aj hýbu cenami komodít.

A práve na konci minulého roka jedna z týchto skupín, tzv. špekulanti, naznačovali na zlate možný obrat trendu. Pozrite sa na nasledujúci graf. Postačí si spojiť podobné situácie v minulosti s cenou a výsledok je jasný na prvý pohľad.

Cena zlata

Okrem toho sa cena nachádzala v oblasti silnej podpory (supportu) okolo 1 150 dolároch za uncu. Obrat na rast po tak prudkom poklese preto ani z hľadiska technickej analýzy nebol vylúčený.

Cena zlata

A taktiež nie je novinkou, že ceny drahých kovov veľmi často na prelome roku obrátili aspoň na krátku dobu smer a začali rásť.

Keď si všetky tieto faktory spojíme dohromady, tak zistíme, že minimálne krátky obrat bolo možné predpokladať. A čo bude ďalej? Tak o tom až v ďalšom článku 🙂

Súvisiace témy…
Video: Prečo? Kedy? Ako? Kde? Koľko?
Ako pridať investičné zlato do svojho portfólia
Faktory ovplyvňujúce cenu zlata

Reklamy