Cena zlata v roku 2017

Väčšina analytikov je “bullish” na drahých kovoch v priebehu roka 2017. Očakávajú teda pozitívny rok, počas ktorého by mohli ceny zlata i striebra opäť otestovať maximá za posledných niekoľko rokov. Existuje niekoľko zásadných faktov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť práve tohto scenára.

1. Zlato ako prístav bezpečia
Nie je novinkou, že drahé kovy ťažia z rôznych obáv, či už ekonomických, sociálnych, atď. Veľkým problémom v tejto dobe je nepochybne imigračná kríza v Európe, ktorá pravdepodobne tak skoro neskončí. Obavy taktiež plynú z napätia medzi USA a Ruskom. Nemenej dôležitý je Brexit, ktorý by mohol odštartovať reťazovú reakciu. Asi tušíte, kam by to celé spelo. Dopyt po zlate by sa za týchto okolností nepochybne zvyšoval, čo by znamenalo i rast jeho ceny.

2. Inflácia
Niektorí analytici očakávajú, že zlato bude mať vyššiu pozornosť práve z dôvodu zvyšujúcej sa inflácie, ktorá v podstate už začala. Investori si veľmi dobre uvedomujú, čo to znamená. Veľmi jednoducho povedaná – znehodnotenie peňazí a znehodnotenie úspor. Preto sa bude už len z tohto dôvodu pravdepodobne výrazne zvyšovať záujem o fyzický kov. So zvyšujúcou sa infláciou totiž klesá hodnota meny, čo naopak podporuje rast hodnoty zlata.

3. “Akciová bublina”
Áno, akcie dosahujú historické maximá. Pozrite sa napríklad na najznámejší index S&P 500. Hneď na prvý pohľad je patrný náznak problému. Rast indexu trvá už takmer 8 rokov a to je veľmi dlhá doba. Mnohí sa obávajú spľasknutia tejto bubliny, ktoré je spojené so strachom z ďalšej krízy. V takom prípade si ale určite dokážte predstaviť, čo by to urobilo s cenou drahých kovov.

S&P 500

Toto sú také tri hlavné body, ktoré by mohli viesť k vyšším cenám zlata v roku 2017. Samozrejme, že situácia sa môže aj zmeniť. Ak tento rok skutočne dôjde k častejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb (ako to na nedávnom vystúpení naznačila i Janet Yellenová), mohlo by to naopak poslať drahé kovy k nižším cenám.

Súvisiace témy:
Video: Prečo? Kedy? Ako? Kde? Koľko?
KAM PÔJDE CENA ZLATA A STRIEBRA V ROKU 2017?
Cena zlata: Rast o 8%

Reklamy