Cena zlata a ekonomika USA

Je známe, že zlato je veľmi fixované na svetové politické a ekonomické dianie, samozrejme hlavne v spojitosti s USA. Zlato sa nechová ako napríklad kukurica či pšenica, ktorej cena rastie alebo klesá na základe ponuky a dopytu. Ak sa ekonomike darí a strach je minimálny, rastie mena a klesá zlato. Alebo naopak, keď na trhu panujú obavy alebo dokonca panika, klesá mena a zlato rastie (viď. predchádzajúci článok).

A čo nás čaká tento týždeň?

V stredu bude zverejnený zápis z posledného stretnutia FOMC (FOMC Meeting Minutes). Svet je opäť vo veľkom očakávaní, ktorým smerom bude FED viac naklonený – smerom k zvyšovaniu úrokových sadzieb (jastrabí prístup) alebo opäť k ich odloženiu (holubičí prístup)? Už minulý týždeň Janet Yellenová naznačila nemalú pravdepodobnosť toho, že zvyšovanie sa blíži. Preto sa aj viac očakáva jastrabie smerovanie posledného meetingu. Otázkou samozrejme stále ostáva, kedy a o koľko sa budú úroky zvyšovať.

V každom prípade zverejnenie tohto zápisu bude pre zlato nepochybne dôležité a bude mať vplyv na pohyb jeho ceny. Rovnica je jednoduchá:

    Viac jastrabí výsledok v porovnaní s očakávaním = pozitívne pre dolár/negatívne pre zlato

    Viac holubičí výsledok v porovnaní s očakávaním = negatívne pre dolár/pozitívne pre zlato

Druhým dôležitým zverejnením, ktoré sa uskutoční tiež v stredu, bude report o počte predaných nehnuteľností v priebehu januára. Je to tiež pomerne dôležitý ukazovateľ toho, ako sa americkej ekonomike darí. Tu platí, že pokiaľ výsledok predčí očakávanie, pre dolár to bude pozitívne a teda naopak pre zlato negatívne.

Zlato sa momentálne nachádza na silnej rezistencii v oblasti 1 250 dolárov. Všetci obchodníci a analytici sú preto veľmi zvedaví na výsledky stredajších reportov, nakoľko môžu byť kľúčové pri ďalšom vývoji zlata. Ak FED oznámi skoršie zvyšovanie úrokových sadzieb, poprípade vo väčšom rozsahu, zlato to pravdepodobne pošle smerom dole. Ak nastane opačná situácia, zlato môže preraziť spomínanú silnú bariéru a cesta k 1 300 dolárom bude otvorená.

Cena zlata

Súvisiace témy:
Video: Prečo? Kedy? Ako? Kde? Koľko?
KAM PÔJDE CENA ZLATA A STRIEBRA V ROKU 2017?
Cena zlata: Rast o 8%

Reklamy